JIŘÍ KUBĚNA
Básník sonetu a hexametru. Básník katolicismu a erotismu. Básník Moravy a monarchie.
* 31. května 1936, Prostějov - † 10. srpna 2017, Znojmo
Vlastním jménem Jiří Paukert působil v letech 1959-2006 jako historik umění a od roku 1994 jako kastelán na hradu Bítov. Podílel se na založení společnosti Dědictví Jakuba Demla a nakladatelství Votobia. Byl redaktorem revue Proglas a šéfredaktorem časopisu Box a nakladatelství Vetus via. Od roku 1953 byl členem literární skupiny "Šestatřicátníci". V roce 1966 vznikla neoficiální Společnost přátel Jiřího Kuběny (Václav Havel, Jan Koblasa, Věra Linhartová, Josef Topol).
V samizdatu vydal čtyřiatřicet básnických sbírek - např.: Zpívající voliéra (1953), Jiný vesmír (1955), Krev ve víno (1963), Matka zjevení (1965), Doryforos (1971), Ganymedes (1971), Dům vína (1979), Víno Noe (1982), Blíženci v krvi (1984), Žízeň hvězdy jitřní (1986), Ukřižování vína (1989).
Kuběnovo úsilí spojit náboženskou exaltovanost a patos katolického řádu s avantgardními postupy dává jeho poezii apelativní gestaci a dramatičnost - pro tento aspekt bylo pro něj důležité setkání s dílem Jakuba Demla a Vítězslava Nezvala. Poezii chápal jako slovně-hudební živel, v jehož ničím neohraničeném plynutí se vyjevuje pravda lidské existence, jeji spojení i svár s Bohem. Jeho neobyčejně složitě strukturované verše, plné vnitřních rýmů a paralelismů, usilují být jakousi "notací poezie fonické", založené na neobvyklém sylabickém principu a určené především k recitaci.
Účinkují: Petr Kubes, Jakub Bagin, Michal Bumbálek, Lukáš Rieger
Úvodní slovo: Pavel Petr, Petr Čichoň (přednes s doprovodem loutny)
Hudební doprovod: Dada Klementová
LA FIDA NYMPHA
Zpívá růžový tenor a třese se září,
jemně naléhá sluch a zdá se hovořit Bůh,
co zaseto, nelze zmařit,
co zaseto, velký dluh
jenž zanechalo léto,
hovoří bůh,
zpívá tenor, růžový září,
ten září, jenž vše maří
a vaří hrozny, hrozný září,
naléhá a tváří,
tváří se jako kruh,
není kruh,
zpívá růžový tenor, zpívá Bůh,
mladý bůh, jen polo
bůh - polo kruh,
je to polokruh,
dosud polokruh
k Tobě otočený plnou tváří,
plnou tváří
Měsíce
i novu: začít znovu
je milovati nejvíce.
Začít znovu.